Rinoplasti

Rinoplasti, burun estetiğinde kullanılan bir yöntemdir. Burun şekil bozuklukları başta olmak üzere burunla alakalı birçok hususta başvurulan bir yöntemdir.

“Rinoplasti nedir” sorusu günümüzde çok araştırılmaya başlanmıştır. Özellikle dünya ve Türkiye’de burun estetiğinin popülerleşmesiyle bağlantılı olarak rinoplasti de çok merak edilmeye başlanmıştır. Yüz insanın en dikkat çeken tarafıdır. Yüzün tam merkez noktasında yer alan burunda insanların dikkatini çeker. O nedenle burundaki şekil bozukluğu hemen fark edilir. Rinoplasti yöntemiyle; burun içinde yer alan kıkırdak ve kemik yapılar düzeltilir. Rinoplasti ile, burun üzerinde doğumsal kaynaklı olarak ortaya çıkan şekil bozuklukları da düzeltilebilir. Aynı şekilde çarpma ve kaza sonucunda meydana gelen burundaki şekil bozukluklarını da giderilir. Solunum sıkıntılarında da rinoplasti uygulanır.

Rinoplasti Neden Yapılır?

“Rinoplasti neden yapılır”; kozmetik ve fonksiyonel sebeplerden dolayı şeklinde yanıtlayabiliriz. Kişi nefes alıp vermede sorun yaşıyorsa rinoplasti yaptırarak sorununu giderebilir. Burundaki şekil bozukluğu büyük boyuttaysa o zamanda rinoplasti uygulanır. Burun içinde oluşan ve dıştan görülmeyen problemlerde rinoplastiyle kolayca giderilir.

Rinoplasti sonrası;

 • Burun delikleri düzenlenir,
 • Burun büyüklüğü ideal boyutu ideal ölçüye getirilir,
 • Burun köprüsü düzleşir,
 • Burun ucu yeniden şekillendirilerek estetik görünüm kazanır,
 • Burun açısı değiştirilir,

Genel olarak rinoplasti burun şeklinden memnun olmayan ve ondan dolayı özgüvenini kaybeden kişiler tarafından yaptırılmaktadır. Burun şeklinden kaynaklı sorunlar, kozmetik kaygı şeklinde adlandırılır. Solunum sıkıntısı vb. sağlıkla ilgili durumlarda fonksiyonel sebepler şeklinde isimlendirilir. Rinoplasti 15 yaşından küçük çocuklara uygulanmaz. Kıkırdak doku gelişimini tamamladıktan sonra bu yöntem uygulanır. Erkek çocuklarında genellikle kıkırdak doku gelişimi kızlara kıyasla daha geç tamamlanır. Fakat fonksiyonel problemler varsa ameliyat gerçekleştirilebilir.

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

“Rinoplasti nasıl yapılır” hususunda öncelikle doktor hastayı fiziksel olarak muayene eder. Fiziksel muayenenin arkasından rinoplatiyi nasıl uygulayacağına karar verir. Doktor hastanın durumuna göre; deri tabakası, kemik ve kıkırdak dokunun yerini değiştirir. Burun yüzün tam ortasında yer aldığı için en ufak değişiklik dahi fark edilir. Onun için doktor hastanın yüzüne uyacak onunla bütünleşecek burun şeklini belirlemeye çalışır. Doktor rinoplasti yönteminde, hastanın yüz tipine göre bir uygulama gerçekleştireceği için uygulamayı tamamen kişiselleştirir.

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi rinoplasti sonrası da riskler vardır. Rinoplasti sonrası;

 • Kanama,
 • Anesteziye olumsuz tepki verme,
 • Enfeksiyon gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Rinoplastiden sonra ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara karşı mutlaka doktorunuzdan bilgi alınız. Doktorun verdiği bilgiler doğrultusunda hareket ediniz. Rinoplastinin arkasından hasta nefes almada problem yaşayabilir. Ayrıca burunda uyuşma hissedilebilir. Burun eşit değilmiş gibi görünebilir. Burunda renk değişikliği ve ağrıda olabilir. Septum perforasyonu, şişme ve yara izleri de diğer önemli komplikasyonlardır. Rinoplasti sonrasında oluşabilecek tüm komplikasyonlarla ilgili hastaya bilgi verilir. Hasta doktordan aldığı bilgiler doğrultusunda yapıp yaptırmayacağına karar verir. Hemofili vb. kanamayla ilgili sorunları olan kişilere rinoplasti genellikle uygulanmaz. Rinoplasti uygulanmadan önce doktor tarafından bazı laboratuvar ve kan testleri istenir. O testlerin sonucunda doktor uygulamanın yapılıp yapılmayacağına karar verir. Rinoplasti öncesinde burnun genel hali fotoğraf çekilir. Bu fotoğraf uygulama gerçekleştikten sonra ortaya çıkan burunla karşılaştırılır. Rinoplasti için fiziksel muayene yapılırken;

 • Cilt kalınlığı,
 • Burun ucundaki kıkırdak yapının dayanıklılığı,
 • Fiziksel özelliklerde ele alınır.

Burun estetiği yaptıranlar tarafından genellikle rinoplasti tercih edilir. Rinoplasti ile burun istenilen şekli alır. Nefes alıp vermede yaşanan sıkıntılarda kolayca giderilir.