Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon burun ameliyatı, daha önce gerçekleşen operasyonlarda yapılan hem estetik hem de fonksiyonel hataları düzeltmek için kullanılır.

Revizyon burun ameliyatı tüm başarısız ameliyatları telafi edilebilir. Bunun yanında burun tıkanıklığı gibi problemlerin çözümünde de önemli rol oynar. Burunla ilgili birçok fonksiyonel problem bu ameliyatla çözüme kavuşturulur. Burundaki yara izi ve asimetrik sorunlarda revizyon burun ameliyatı ile giderilir. Revizyon burun ameliyatı olabilmek için ilk ameliyatın üzerinden 1 sene geçmesi gereklidir. Revizyon burun ameliyatı hem fonksiyonel hem de estetik durumlardan dolayı yapılabiliyor. Revizyon burun ameliyatının arkasından kişi hayal ettiği görünüme kavuşur.

Revizyon Burun Estetiği Hakkında Genel Bilgiler

Revizyon burun estetiği hakkında genel bilgiler noktasında öncesinde ilk ameliyatını yaptırdığında istediği sonucu ulaşamayanlar ele alınır. Hem şekil hem de sağlık anlamında ilk ameliyatından memnun kalmayanlar revizyon burun estetiği yöntemine başvurabilir. Ayrıca burnunda şekil bozukluğu olanlarda yaptırabilir. İlk ameliyat başarılı geçse de kıkırdakla alakalı bir durumdan dolayı revizyon burun estetiği gerekebilir. Burun yapısı kıkırdaktan oluştuğu için onun beslenmesi gerekir. Kıkırdağın beslenmesi için kan akışı gerekir. Kan akışı sağlanamadığında birtakım problemleri de beraberinde doğurur. Özellikle burun iyileşemez ve eskisine nazaran daha çok sorun çıkarmaya başlar. Bunun yanında ameliyatın hemen arkasından burunda enfeksiyon ve travma oluşur. Kıkırdak üzerindeki problemler aynı zamanda yüz hatlarında uyumsuz görünüme de sebep olur.

Revizyon burun estetiği; estetik ve fonksiyonel problemlerin tümünü büyüklüğüne bakmadan giderir. Ayrıca burun çökmesi gibi problemlerin çözümünde de önemli rol oynuyor. Burnun temel iskeleti üzerinde gerek gördüğü takdirde düzeltmeler yapar. Yalnız bu operasyon çok uzun iyileşme süresi anlamına geliyor. Komplikasyonları da daha çok olduğunu söyleyebiliriz. Revizyon burun estetiği yapılırken burun içindeki kıkırdaklardan da yardım alınır. Burnun yeniden şekillendirmesi adına kıkırdaklar kullanılır. Burun kıkırdağıyla kemiğine şekil verilirken bir taraftan kişinin solunum fonksiyonu da koruma altına alınır. Revizyon burun estetiği, genel anestezi yöntemiyle gerçekleşmektedir.

Revizyon Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

“Revizyon burun estetiği nasıl yapılır” konusunda öncelikle doktor tarafından hasta detaylı muayene yapılır. Doktor kişinin burnundaki sorunu tespit edip akabinde ne yapabileceğine karar verir. Bu yöntem revizyon burun estetiğiyse öncelikle kişinin kaburga veya kulağından kıkırdak alınır. Çünkü ilk ameliyatta burundaki tüm kıkırdaklar kullanılmıştır. Birçok doktor alerjik reaksiyonlara sebep olmaması için kişinin kendi vücudundan kıkırdak alıp ameliyatta onu kullanır. Revizyon burun estetiği;

  • Genel anesteziyle yapılır.
  • Ameliyatın süresi kişinin burun yapısıyla doğru orantılıdır. Ayrıca hastanın burnunun durumuna göre de süre belirlenir. Örneğin, çok şekil bozukluğu varsa ameliyat süresi çok uzar.
  • Diğer yöntemlerde olduğu gibi hasta operasyona hazırlanır. Aspirin, antibiyotik gibi ilaçların kullanımı iki hafta önce bırakılır. Sigara ve alkol kullanımı da ameliyattan 2 hafta önce bırakılması gerekiyor.
  • Operasyonun arkasından hasta burnunu çok iyi korumalıdır. Özellikle darbe gibi olaylara karşı dikkatli olmalıdır.
  • En ufak bir şikâyette doktora bildirilmelidir. Kanama normalden daha çoksa vakit gecikmeden hasta doktora durumunu bildirmelidir.
  • Doktorun belirttiği tüm hususlar yerine getirilmelidir.
  • Belirli süre burun tam iyileşene kadar spor yapılmamalı.
  • Operasyonun arkasından hastada morluklar görülebilir. Bu morlukları gidermek için buzlu torba koyulmalıdır. 1 hafta morlukların olması çok normaldir.
  • Burun deliklerine operasyon sırasında ufak gazlı pedler koyulur. Pedler burundaki akıntıyı kontrol eder. Ameliyatın arkasından pedlerin değişimine dair hemşireler bilgi verir.
  • Yatarken yastığınız göğüs hizasında olmalıdır. Yastığın göğüs hizasında olması morarma ve şişme gibi durumları engeller.