Çene İmplant

Çene İmplant

Çene İmplant

Çene implant, cerrahi olarak çene kemiğine yerleştirilen, titanyum postların kullanılmasıyla çeneye tutturulan tam ya da parsiyel protezlerdir. İmplantlar kemiğe kaynaşarak protez için stabilite sağlamaktadır. Bunun sonucunda hastaların günlük hayatının kalitesi arttırılmaktadır.

Günümüzde implantların farklı türleri yer almaktadır. Ancak yaygın olarak kemik içi ve kemik dış zarı altı olan türler kullanılmaktadır. Bunlar arasında kemikiçi olanlar, cerrahi şekilde çene kemiğine konumlandırılan plakalar, silindirler ve küçük vidalardır.

Kemik dış zarı altı implantları ise diş etinin altına, ancak çene kemiğinin üzerine yerleştirilen postlardır. Eğer sığ bir çene yapısı bulunuyorsa veya herhangi bir sebep ötürü yeniden yaptırılamıyorsa ikinci teknik tavsiye edilir. Nose Doc Clinic, alanında uzman diş hekimleri ile çene implantlarınızı kısa sürede başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Çene implantı kalıcı mı ömürlük olduğu için hastalara kalıcı çözümler sağlamaktadır.

Çene İmplantları Hangi Durumlarda Kullanılır?

Çene implant kimlere yapılır oldukça geniş bir hasta yelpazesine sahiptir. Temel olarak çeneniz küçükse, girintiliyse ya da zayıf olmasından rahatsızsanız size yardım edilebilir. Bunun yanı sıra yüz hatlarınızda orantısızlık hissediyorsanız, çene implantı ile görünüşünüz değişebilir. Ayrıca,

  1. Zayıf ya da girintili çenenin düzelmesi,
  2. Boyun ve çene çizgisi hatlarının iyileşmesi,
  3. Küçük bir çene kemiğinin sebep olduğu, tam ya da çift çene görünümünü azaltılması
  4. Çenenin yüzün diğer parçalarıyla orantılı hale getirilmesi
  5. Yüz görünümünün iyileşmesi

Çene implant, hastanın çene kemiğine uyacak şekilde kalıplanır. Genellikle silikon ya da benzeri, biyo-uyumlu malzemeden yapılır. Boyutları ve şekilleri farklılık gösterebilmekte olup cerrah hasta için en uygun olanı tercih etmektedir.

Çene İmplantı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene implantı nasıl yapılır ilk olarak hastaların buna dair bir şikayetle gelmesi ile başlar. Uzman hekim ardından gerekli testleri yapmakta, tıbbi öykü almaktadır. Bu kapsamda gerekli detaylar öğrenildikten, ameliyat için engel olmadığı teyit edildikten sonra gerekli bilgiler verilmektedir.

Ameliyat günü geldiğinde genellikle genel anestezi ya da sedasyon ile lokal anestezi yardımıyla işlem yapılır. Çene altı ya da ağız içinden küçük bir kesi yapılarak, böylece çene implantı için yer açılır. İmplant, çene kemiği çevresine uygulanır.

Ameliyat genellikle 1 saatten az sürmektedir. Ancak Rinoplasti gibi ek işlemler de söz konusu olacaksa süre uzayacaktır.

Çene İmplantı Ardından İyileşme Süresi Nasıl?

Çene ameliyatı ne kadar sürede iyileşir, çene implantı işlemleri açısından ameliyat ardından 7 gün içinde masa başı çalışmaya, günlük aktivitelerin çoğunu yapmaya izin vermektedir. Ağrı ve rahatsızlık minimal düzeydedir. Buna yönelik hekim tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Ameliyat ardından nelere dikkat edilmesi gerektiği hekiminiz tarafından ayrıntılı olarak belirtilmektedir. Bunlara önem vermek başarılı bir sonuç için şarttır. Nose Doc Clinic çene implantı ameliyatı ile hayalinizdeki görünüme ulaşmanıza yardımcı olur.

Bize Ulaşın

Sizi Arayalım