Alt Ve Üst Göz Kapağı Ameliyatları

Alt ve üst göz kapağı ameliyatları, göz kapağı estetiği işlemleri kapsamında uygulanan bir operasyondur.  İlgili bölgelerde sarkan derinin, fazla bulunan kas dokusunun çıkarılması şeklinde cerrahi işlemler gerçekleştirilir. Alanında uzman plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılan bu ameliyatlar sayesinde göz çevresinde bulunan torbalanmalar, morluklar ve kırışıklıklar çözülebilir.

Alt ve üst göz kapağında yaş ve yer çekimi etkisi, sarkmalara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra yaş faktörü ile;

  1. Göz kapaklarında torbalanma,
  2. Renk değişikliği,
  3. Ciltte buruşukluk,
  4. Kırışıklık,
  5. Gevşeme gibi bulgular oluşmaktadır.

Ayrıca hava kirliliği, aşırı alkol ve sigara kullanımı, düzensiz uyku sistemi, güneş ışınlarına maruz kalma gibi durumlar da cildin yaşlanma sürecine etki eder. Dolayısıyla zaman içerisinde kötü bir görünüme sebep olur.

Bu açıdan göz kapağı esteti bu tarz sorunlarınızı çözmenize yardımcı olur. Ayrıca göz kapağı estetiği  yaş gençleştirir gibi düşünebilirsiniz, 10 yaş gençleşmeniz de mümkündür. Nose Doc Clinic, alanında uzman hekimleri ve yüksek teknolojisi ile en iyi sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Alt ve Üst Göz Kapağı Estetiği Kime Yapılabilir?

Göz kapağı estetiği nasıl yaptırılır, kimler yapabilir gibi sorularınız geniş bir cevap yelpazesi bulunmaktadır. Temel olarak,

  1. Yaşlanmaya bağlı olarak üst ve alt göz kapaklarında sarkmalar olanlar,
  2. Genetik sebeplerle göz kapağı estetiği yaptırmak isteyenler,
  3. Kaza sonucu travma yaşayanlar,
  4. Enfeksiyon geçirenler için uygulanabilir.

Ancak genel hatlarıyla özellikle 35 yaş ve üzerindeki insanlar tarafından tercih edilmektedir. Zira yaşlanma belirtileri bu dönemde yavaş yavaş meydana gelmektedir. Ameliyat yaşlanma etkilerini azaltarak, kişilere istediği çözümleri sunar. Bu kapsamda etkileri, 8 yıla kadar devam etmektedir. Böylece yorgun ifadeler, yerini dinç, genç ve canlı bir yüze bırakmaktadır.

Alt ve Üst Göz Kapağı Ameliyat Nasıl Yapılır?

Göz kapağı ameliyatı yapmadan önce hastaların fiziki muayenesi yapılmakta, gerekli testler gerçekleştirilmekte ve tıbbi bir öykü alınmaktadır. Bu bağlamda kişilere ameliyat yapılması yönünde bir engel olup olmadığı da anlaşılmaktadır.

Üst ve alt göz kapağı ameliyatı kimlere yapılır? Eğer bir engel bulunmuyorsa hastalara nelere dikkat etmesi söylenerek belirli bir gün tespiti yapılır. Temel olarak ameliyat esnasında kanama eğilimini arttırma riski sebebiyle, aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların minimum 15 gün önce kullanımının bırakılması istenir.

Aynı şekilde sigara ve tütün ürünlerinin de kullanılmasına 2-3 hafta önceden son verilmelidir. Bitkisel takviye edici ürünler de beklenmeyen etkilere yol açabileceği sebebiyle alınmamalıdır. Ameliyat işlemleri üst göz kapağı estetiği kapsamında kısaca bölgede bulunan fazla deri ve kas dokusunun kesilerek, alınması işlemidir. İz olmaması için göz kapağı katlanma çizgisinden kesi yapılır.

Alt göz kapağı estetiği ise kirpiklerin hemen altından gerçekleştirilir. Cilt kaldırılarak yağ paketçikleri göz altı çukuruna yayılmaktadır. Göz kapağı ameliyatı sonrası görüntüler için en iyi sonuçları almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Alt ve Üst Göz Kapağı Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Alt ve üst göz kapağı ameliyatları, göz çevresindeki cilt ve dokuların düzeltilmesini amaçlayan cerrahi işlemlerdir. Alt göz kapağı ameliyatı genellikle göz altındaki torbalanma ve sarkma sorunlarına, üst göz kapağı ameliyatı ise üst göz kapağındaki sarkmaya odaklanır.
Genellikle, göz çevresindeki ciltte sarkma, torbalanma veya yaşlanma belirtileri gösteren kişiler bu tür ameliyatlar için uygun adaylardır. Ancak her hasta fark
Ameliyatlar lokal anestezi ve genel anestezi altında yapılabilir. Aynı zamanda bu operasyon rinoplasti ile birlikte de uygulanabilir. Üst göz kapağı ameliyatında, fazla cilt ve yağ dokusu çıkarılır, gerekiyorsa kaslar yeniden şekillendirilir. Alt göz kapağı ameliyatında ise yağ depoları düzeltilir, cilt sıkılaştırılır.
İyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle ilk birkaç gün içinde şişlik ve morluklar ortaya çıkar. İlk haftalarda normal günlük aktivitelere dönmek mümkündür, ancak tam iyileşme süreci birkaç hafta sürebilir.
Her cerrahi müdahalede olduğu gibi, alt ve üst göz kapağı ameliyatları da belirli riskleri içerir. En sık karşılaşılan sorunlar arasında geçici şişlik, morarma, enfeksiyon ve duyusal değişiklikler bulunabilir. Ancak, uzman bir cerrahın gözetiminde yapıldığında, riskler genellikle düşüktür.
Evet, genellikle alt ve üst göz kapağı ameliyatları kalıcı sonuçlar sağlar. Ancak yaşlanma süreci devam edeceğinden, bu işlemlerle elde edilen sonuçlar zaman içinde değişebilir.
İzler genellikle minimaldir ve zamanla iyileşir. Uzman cerrahların kullanıdığı teknikler ve dikiş yöntemleri, izleri en aza indirmeye yöneliktir.