Single Post

“Burun estetiği nedir, nasıl yapılır” konusu son zamanlarda ülkemizde en dikkat çeken konuların başında yer alıyor. Çünkü Türkiye burun estetiği konusunda kendini çok geliştirmiş bir ülkedir.

Burun estetiği burnun hem görünümünü hem de işlevsel bozukluklarını tedavi etmek adına tercih ediliyor. Burun estetiğiyle birlikte burnun kıkırdak ve kemik dokuları düzeltilir. Buruna estetik görünüm kazandırmak amacıyla tercih edilen yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Burun yüzün merkezinde yer alır. O nedenle buradaki şekil bozuklukları kişiyi çok rahatsız edebilir. Özgüven açısından da burun şeklinin düzeltilmesi gerekiyor. Bazı burundaki şekil bozuklukları kişiyi çok rahatsız edebilir. Burun estetiği sonrası kişi kusursuz bir görünüme kavuşur.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

“Burun estetiği neden yapılır”;

 • Burun yüze oranla büyükse,
 • Burun deliklerinin düzeltilmesi,
 • Burun açısının değiştirilmesi,
 • Burun ucuna tekrar şekil verilmesi,
 • Burun köprüsünün düzeltilmesi,

Burun estetiğinin yapılmasında başlıca iki sebep vardır. Bunlar; kozmetik ve fonksiyonel şeklinde ifade edilebilir. Burun estetiği; doğumdan kaynaklı ya da sonradan gerçekleşen kaza, çarpma gibi durumlarda ortaya çıkan şekil bozukluğu için yapılır. Aynı zamanda solunum sıkıntısı burnun şeklinden kaynaklıysa o zamanda bu estetik yöntemine başvurulur. Bazı burundaki şekil bozuklukları kişinin rahat nefes alıp vermesini engelleyebiliyor. Kişinin yaşam kalitesini düşüren bu durum burun estetiği ile giderilebiliyor. Ayrıca burnun iç bölümünde olup dışarıdan hiç fark edilmeyen problemlerde de bu yönteme başvurulur. Burnun kemik yapısında çıkıklık ya da eğrilik varsa doktor tarafından direkt hataya burun estetiği yapılır. Burun estetiği sonrası hasta dilediği gibi güzel görünümlü burna sahip olur. Burnun aşırı derecede büyük olması da hastayı bu yönteme iter. Burun yapısı asimetrik olduğu takdirde de estetiğe ihtiyaç duyulur. Burun estetiğinde kişisel tercihler ön plana çıkıyor. Burnunda şekil bozukluğu olduğu yine de bazı insanlar estetik ameliyatı yaptırmaz. Bazı kişilerse en ufak şekil bozukluğunu dahi düzelttirmek isteyebiliyorlar. Özet olarak; burun estetiği hem kişisel tercihlere hem de sağlık problemleri sonucunda uygulanan bir yöntemdir. Burun estetiği, kozmetik nedenlerden dolayı yapılacaksa kişinin mutlaka burun kıkırdağının gelişmesi gerekiyor. Kız çocuklarında burnun kıkırdağı daha erken gelişir. 15 yaşındaki bir kız çocuğuna doktor uygun gördüğü takdirde burun estetiği yapabilir. Fakat bu durum erkeklerde daha geç olur. Eğer çocuklarda burnun şekil bozukluğundan kaynaklı nefes alma problemi varsa bu estetik küçük yaşlarda yapılabilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

“Burun estetiği nasıl yapılır” noktasında uygulama öncesinde hastanın durumu ele alınır. Doktor ilk olarak burun estetiği öncesinde hastanın burnunu detaylı muayene eder. Muayene işleminin arkasından hastaya saptadığı noktaları söyleyerek ne yapılması gerektiğini söyler. Doktor uygulama sonrasında nasıl bir sonucun ortaya çıkacağını en ince detayına kadar hastaya anlatır. “Burun estetiği nasıl yapılır” kapsamında şu aşamalar takip edilir;

 • Hastanın tıbbi öyküsü dinlenir,
 • Hastaya fiziki muayene uygulanır,
 • Burun derisi başta olmak üzere hastanın burnunun iç ve dış yapıları da detaylı incelenir,
 • Hastanın bu uygulamaya uygun olup olmadığını anlamak adına; biyokimyasal laboratuvar tetkikleri ile kan analizleri de yapılır,
 • Estetiğin planlamasının yapılması için hastanın burnunun fotoğrafları çekilir,
 • Çekilen fotoğraflar estetik sonrasında nasıl bir beklentinin olduğuna dair önemli unsurdur,
 • Doktor bu fotoğraf ile nasıl bir yol izleyeceğini de net görür,
 • Doktor hastaya estetikten 1 ay önce nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda bilgi verir. Örneğin; bazı ilaçların uygulamadan 2 hafta öncesinde içilmesi bırakılmalıdır. Sigara, alkol gibi maddelerde 2 hafta önce bırakılmalı.